• امروز : جمعه - ۴ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 17 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Friday - 24 May - 2024
7

کامبیز درمبخش به سمت خانه ابدی بدرقه شد

  • کد خبر : 1083
  • ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰
کامبیز درمبخش به سمت خانه ابدی بدرقه شد
مراسم وداع با زنده‌یاد کامبیز درمبخش با حضور جمعی از مدیران و هنرمندان صبح ۱۸ آبان در مقابل خانه هنرمندان ایران برگزار و پیکر این هنرمند به سوی خانه ابدی تشییع شد.

به گزارش خبرنگار یکتاهنر، مراسم وداع با کامبیز درمبخش صبح دوشنبه ۱۸ آبان ماه از مقابل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در این مراسم، محمود شالویی سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، محمدحسین نیرومند مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان، سیدعباس عظیمی مدیرعامل مجموعه فرهنگی برج آزادی، احمد مسجدجامعی، مهدی افضلی، جواد علیزاده، احمد عربانی، مسعود فروتن، عباس مشهدی زاده، محمدعلی جدیدالاسلام، محمدجواد حق شناس، ابراهیم حقیقی، سیف الله صمدیان، لیلی گلستان و جمعی دیگر از هنرمندان حضور داشتند.

در ابتدای مراسم، حسین فردی قاری قرآن، کلامی چند از آیات قرآن را قرائت کرد.

سپس هادی حیدری هنرمند کاریکاتوریست که اجرای این مراسم را برعهده داشت، ضمن تسلیت درگذشت استاد درمبخش در سخنانی گفت: امروز هنر ایران عزادار است و نقش ها رنگ تیره بر تن کردند. کامبیز درمبخش یگانه عصر ما بود، زلال همچون طرح هایش و صمیمی چون ایده هایش. ای کاش ایده ها به سخن در می آمدند. بار دیگر کرونا ما را در اندوهی سترگ فرونشاند. استاد درمبخش مرگ ایده های رنگی و یکی از مهمترین قله های هنر معاصر ایران در ۷۹ سالگی درگذشت و جهان تصویر را ماتم زده کرد.

سخنران اول، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران بود که در سخنانی به تمجید از کامبیز درمبخش پرداخت و این غم بزرگ را تسلیت گفت.

احمد عربانی هنرمند کاریکاتوریست و از دوستان دیرینه استاد درمبخش در سخنانی گفت: در سوگ فخر کاریکاتور ایران هستیم؛ این طفل شیرازی که تا آخرین لحظات حیاتش نوجوانی ماند. شاید بهتر است بگویم ایده ها به دنبال او بودند مانند حافظ که کلمات اسیر شاعر بودند. او بود که با دریافت جوایز مهم کاریکاتور، نام ایران در میان بزرگان کاریکاتور جهان حک شود.

وی با اشاره به روزگاری که استاد درمبخش از آلمان به ایران بازگشت و در نشریه گل آقا مشغول شد، کامبیز درمبخش در کنف حمایت آقای صابری مانند پرنده ای که به لانه برگشته، به چشمه سیال و تمام نشدنی تبدیل شد. نزدیک بود دشمنانی دوست نما، استاد را به ورطه خطرناکی بکشانند که باز هم کیومرث صابری جلوی این ماجرا را گرفت. کامبیز درمبخش محدودیت و حصار را بر نمی تافت و آثارش را جاودانه ساخت و همگان از آن بهره می بردند. با نگاهش در طبقه دوم نشر ثالث ماند و با آغوش پرمهرش همگان را با سخاوت ذاتی اش میزبانی می کرد.

برای روح نجیب و باشکوه کامبیز خداحافظی میکنم و از خدا آرامش روحش را طلب دارم.

هادی حیدری سپس پشت تریبون آمد و اعلام کرد سیدمسعود شجاعی طباطبایی هنرمند کاریکاتوریست قرار است پیام دو تن از هنرمندان جهانی کاریکاتور آنجل بولیگان و آرس کرایکاتوریست های برزیلی و کوبایی را ترجمه کند.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی گفت: صحبت کردن سخت است اما قرار است واسطه ای باشم تا سخنان دو تن از هنرمندان مطرح جهانی برزیلی و کوبایی را به گوش شما برسانم.

سپس شجاعی طباطبایی سخنان آرس کاریکاتوریست کوبایی و انجل بولیگان کاریکاتوریست برزیلی را ترجمه کرد.

هنرمند کوبایی گفت: «شنیدن خبر فوت کامبیز درمبخش بسیار غم انگیز است اما خوشحالم که کارهایش برای ما باقی و ماندگار خواهد شد.»

آنجل بولیگان نیز به ذکر خاطراتی از اولین دیدارش با کامبیز درمبخش و همچنین از سفر پاریس پرداخت و خاطراتی از سفر پاریس و ناگهانی دیدن استاد درمبخش در پاریس پرداخت.

ابراهیم حقیقی هنرمند پیشکسوت و از دوستان صمیمی کامبیز درمبخش نیز در سخنانی گفت: خاطرم است روزی که مراسم بدرقه مرتضی ممیز و در جمعیتی به همین شلوغی برگزار شده بود، آیدین آغداشلو شعر ملک الشعرای بهار را خواند و من نیز ترجیح می‌دهم چنین کنم.

وی در ادامه بیان کرد: کامبیز در گفتگویی که این روزها دست به دست می‌چرخد، همکاران خودش را دکترهایی که دارو نمی دهند، می داند. علاوه بر این گفته کامبیز، به نظر من باید کاریکاتوریست ها را با شاعران و رادیولوژیست‌ها قیاس کرد؛ کامبیز شاعر تصویر بود و فقط کافی بود به او مداد یا خودکاری می‌دادید تا هوش سرشارش تبدیل به تصاویر ساده اما بسیار پیچیده و ممتنع بشود. کامبیز تمام زخم‌ها و دردها را نشان می داد و در یادگاری هایش نیز می‌توانیم رنج و خطاهایمان را پیدا کنیم.

حقیقی عنوان کرد: تمام خوبی‌هایی که کامبیز در عین فروتنی داشت، می‌تواند آینه ما باشد و تا شاید بشود ما هم مثل کامبیز باشیم. یگانه و یکتا بود چون به شخصیت هنری خودش رسیده بود و حتی بدون امضا مشخص بود که متعلق به کامبیز است.

سخنران بعدی، محمدحسین نیرومند مشاور هنری و سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که در سخنانی گفت: به خانواده استاد کامبیز درمبخش و اهالی هنر ایران تسلیت عرض می‌کنم. به من امر شده از طرف آقای اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمود شالویی سرپرست معاونت هنری ارشاد، این ضایعه را به اهالی فرهنگ و هنر کشور عرض کنم.

وی بیان کرد: استاد عربانی از مرحوم درمبخش به عنوان فخر هنر ایران یاد کرد؛ اجازه بدهید من به دلیل شناختی که از حوزه کاریکاتور دارم، جمله ایشان را تکمیل کنم. استاد کامبیز درمبخش بزرگترین کاریکاتوریست صد و اندی ساله ایران هستند و این موضوع را اغراق نمی‌کنم و آگاهانه می‌گویم. این موضوع خیلی ساده اثبات می‌شود؛ استاد جدا از اینکه متواضع و فروتن و مهربان بود؛ خلاق‌ترین کاریکاتوریست ایران بود، همیشه قلم و کاغذ در دستش بود و همیشه ایده داشت که تنها برخی از ایده‌هایش اجرایی شدند. بنابراین می‌توانیم ایشان را پرکارترین کاریکاتوریست ایران و کسی که دارای ایده‌های متنوعی بود، نیز بدانیم و همچنین هنرمندترین کاریکاتوریست ایران.

نیرومند همچنین گفت: بسیاری کاریکاتور را هنر نمی‌دانند اما آثار آقای درمبخش اثبات می‌کند کاریکاتور هنر است و شاید آن ویژگی خاصی که آثار ایشان را متمایز می‌کند، ویژگی‌های زیبایی‌شناسانه طرح های ایشان به عنوان عناصر بصری است و شاید این ویژگی متمایزکننده است که استاد را در زمره یکی از کاریکاتوریست های برجسته ایران می‌کند. بسیاری از هنرمندان کاریکاتوریست جهان برای درگذشت استاد، پیام تسلیت فرستادند اما ما تنها توانستیم ۲ تن از آنها را اینجا برای شما پخش کنیم.

در ادامه، یاسمین مدقالچی خواهرزاده استاد درمبخش پشت تریبون قرار گرفت و با تشکر از حضور حاضران در مراسم بدرقه، در سخنانی گفت: کامبیز ۲۰ سال پیش به ایران برگشت تا در کنار هموطنانش زندگی کند. همگان او را عمو کامبیز، استاد درمبخش و نابغه کاریکاتور ایران صدا می‌کنند اما من صدایش می‌کنم دایی کامبیز. دایی، اولین کارش را در ۱۴ سالگی و در روزنامه ارتش که پدربزرگم آنجا کار می کرد، منتشر کرد. برای هر نسل و ملیتی می کشید. سوژه های معروف کامبیز درباره صلح و انسانیت بود و مشکلات دنیا را با طنز و لطافت می‌کشید؛ آدمک های کامبیز هم گریه دار بود هم خنده‌دار.

وی با بیان اینکه دایی‌اش باعث شد وارد دنیای هنر شود، اظهار کرد: کامبیز می‌گفت «فرق من با یک نویسنده این است که من با چند خط ساده، تمام فلسفه دنیا را مطرح می‌کنم و من برای این کار خیلی زحمت کشیدم.» جای کامبیز درمبخش بسیار خالی خواهد بود اما کارهای پراحساسش و آدمک‌هایش جاودانه خواهد ماند.

همچنین رامین درمبخش فرزند استاد درمبخش نیز در سخنانی بیان کرد: پدرم تا آخر عمرش در حال کار بود. آرزویم این است که چیزهایی که کامبیز می‌خواست برایش تحقق شود و مادرم نیز می‌گفت می‌خواهد برای پدرم نمایشگاهی ترتیب دهد و من هم از این پیشنهاد مادرم استقبال کردم، چون دوست دارم عموم مردم نیز به دیدن کارهایش بیایند.

هادی حیدری در ادامه مراسم گفت: امشب ساعت ۱۹ مراسم شب وداع با استاد درمبخش در محل خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد و به یاد استاد کامبیز درمبخش شمع روشن خواهیم کرد.

در پایان مراسم، نماز میت به امامت حجت الاسلام سیدمحمود دعایی بر پیکر استاد کامبیز درمبخش خوانده و پیکر استاد به سمت بهشت زهرا بدرقه شد.

لینک کوتاه : https://yektahonar.ir/?p=1083

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
انجمن سینمای جوانان ایران بنیاد سینمایی فارابی تئاترشهر تولید فیلم کوتاه جشنواره فیلم شهر جشنواره فیلم فجر جشنواره فیلم کوتاه تهران جشنواره موسیقی فجر حوزه هنری خانه سینما خانه هنرمندان ایران درگذشت هنرمندان سازمان سینمایی سینماحقیقت سی و نهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت شبکه دو سیما شبکه سه سیما شبکه مستند شبکه های سیما شبکه یک سیما شورای پروانه ساخت شورای پروانه نمایش فیلم مستند فیلم کوتاه محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی موزه هنرهای معاصر تهران نمایشگاه کتاب تهران هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر هفدهمین جشنواره سینماحقیقت هنر و تجربه پاتوق فیلم کوتاه پانزدهمین جشنواره سینماحقیقت چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران چهلمین جشنواره فیلم فجر چهلمین جشنواره فیلم کوتاه تهران چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر چهل و دومین جشنواره فیلم فجر چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر