• امروز : چهارشنبه - ۵ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 16 - شوال - 1445
  • برابر با : Wednesday - 24 April - 2024
4

عکس دیده نشده از شهید بهشتی رونمایی شد

  • کد خبر : 3494
  • ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۴
عکس دیده نشده از شهید بهشتی رونمایی شد
در آیین رونمایی عکس دیده نشده از شهید مظلوم «دکتر بهشتی» از گنجینه خانه عکاسان ایران در سالروز فاجعه هفتم تیر عنوان شد که روزگار اقدامات و تصمیم های خردمندانه شهید دکتر بهشتی را گواهی خواهد داد.

به گزارش یکتا هنر به نقل از روابط‌عمومی حوزه هنری، آیین رونمایی عکس دیده نشده از شهید مظلوم «دکتر بهشتی» از گنجینه خانه عکاسان ایران در سالروز فاجعه هفتم تیر، بعد از ظهر روز سه شنبه، ۷ تیر ماه ۱۴۰۱ با حضور مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه، ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات داخلی، مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری، کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، سیداحسان باقری رئیس خانه عکاسان ایران در نگاه خانه حوزه هنری برگزار شد.
آیین رونمایی عکس دیده نشده از شهید مظلوم «دکتر بهشتی» با پخش آیاتی از قرآن کریم آغاز سپس سرود ملی جمهوری اسلامی پخش شد.
سیداحسان باقری به عنوان نخستین سخنران پشت تریبون قرار گرفت و گفت: خانه عکاسان ایران از ابتدای تأسیس حوزه هنری در ابتدای انقلاب اسلامی، مرکزی به نام «عکس و اسلاید حوزه هنری» داشت که تا هم اکنون، بیش از ۷۰۰ هزار فریم عکس است و شامل نگاتیو، عکس سیاه و سفید، رنگی و غیره می شود.
او افزود: برخی عکسهای موجود رونمایی می شود، بعضی عکسها چاپ شدند و در اختیار مردم قرار داده شده است.
او خاطرنشان کرد: در واقع، حقوق برخی عکسها متعلق به حوزه هنری است.
باقری عنوان کرد: بعضی عکسها که دیده نشده اند بنابراین، به بهانه های مختلف رونمایی می کنیم تا معرض دید مردم قرار بگیرد.
او در توضیح عکس شهید دکتر بهشتی گفت: این عکس یک نگاتیو از عکاسی ناشناس که از عکاسانی است که در حوزه هنری مشغول به فعالیت بودند. این گاتیو تبدیل به نسخه دیجیتال و ترمیم شده است. گفتنی است؛ عکس فوق حدفاصل سالهای ۵۸ تا ۶۰ گرفته شده.
او راجع به آیین رونمایی بیان کرد: به مناسبت فاجعه هفتم تیر و هفته قوه قضاییه، عکس دیده نشده از دکتر شهید بهشتی را رونمایی می کنیم تا یادی کنیم از دکتر بهشتی چون هنوز سخنان و افکار ایشان با انقلاب اسلامی است و امید است رهروی راستینی برای ایشان باشیم.
ایمان شمسایی، مسعود ستایشی، مجدالدین معلمی و محمدمهدی دادمان رونمایی از عکس دیده نشده از شهید دکتر بهشتی را انجام دادند.
مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه دومین و آخرین بود که به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: از صدای گرفته عذرخواهی می کنم از اینرو که برای مستمعین ملال آور باشد. همچنین، از تاخیر پیش آمده عذرخواهی می کنم. ما سبک کار و برنامه هایمان به گونه ای نیست که خدای نکرده با تأخیر همراه باشد. استحضار دارید در هفته معزز و مکرم قوه قضاییه قرار داریم و به اقتضای این هفته و اینکه آخرین روز است برنامه ها موسع است و به اقتضای شرایط موجب تأخیرها می شود.
او خاطرنشان کرد: قراری نبود صحبت کنیم و طبق صحبتی که در همایش قوه قضاییه داشتیم فقط حضور در رونمایی بود.
او اظهار کرد: با توجه به صحبتی که با سیداحسان باقری رئیس خانه عکاسان ایران داشتیم و میزبان هستند از من خواستند سخن بگویم بنابراین لازم است نکاتی را عرض کنم. ایشان فرمودند هنرمندان در اینجا هستند و به ذوق آمدیم زیرا از هر چه بگذریم سخن دوست خوشتر است از آنجا که هنرمندان صاحب علم، فضل و هنر هستند و دریغ دانستم که در این جلسه خوب و صمیمی یادی از شهید مظلوم دکتر بهشتی نکنیم.
او افزود: حیف است عکسی به نمایش گذاشته شود و یادی از شهید دکتر بهشتی نشود هرچند در طول هفته اخیر این موضوع بارها صورت گرفته است پس خواستیم بار دیگر هم در این جلسه معنوی یادی از ایشان بکنیم. من فرازی را از عرایضم را می گویم که یادی از ایشان و شهدای هفتم تیر باشد سپس راجع به شرایط قوه قضاییه صحبت می کنم. امروز آخرین روز هفته قوه قضاییه و روز شهادت دکتر بهشتی و یاران باوفایش است. یاد و نام آنها را گرامی می داریم و به تمام خدمتگزاران خواهران و برادران تبریک می گویم که خدمتگزاری به مردم فرهیخته ایران را برگزیدند. امید است به برکت خون شهدا و زیر سایه حضرت امام خامنه ای عدالت را برقرار کنند.
وی شهید دکتر بهشتی را معمار بزرگ قوه قضاییه نامید و عنوان کرد: ایشان خدمات وصف ناپذیری در حوزه قوه قضائیه انجام دادند که باعث شدند ما به همکاری در این حوزه افتخار کنیم. معماری، سازندگی و تحول کاری بود که ایشان انجام دادند. ایشان تغییر حادث شده نظام قضایی جدید پس از سرنگونی نظام منحوث قدیم بودند. ایشان نقشی بی بدیل در مجلس خبرگان قانون اساسی داشتند.
وی راجع به جایگاه قانون اساسی در جمهوری اسلامی بیان کرد: جایگاه قانون اساسی در مقررات نظام جمهوری اسلامی بالاترین است و ناظر بر سایر قوانین است؛ می توان این قانون را قانون برتر نامید که فصل الخطاب است.
می خواهم بگویم ایشان برای تولید قانون اساسی که قانون بنیادی است و بحث حق، تکالیف و اختیارات را شامل می شود و همه به این قانون برمی گردد سهم بی بدیلی داشتند. مدیریت ایشان در بین سال های ۵۷ تا ۵۸ شورای انقلاب اسلامی بی نظیر بود و تصمیم های بهینه و موثری برای ساماندهی شرایط، ثبات و آرامش در آن شرایط خاص اتخاذ کردند.
وی راجع به دیدار ساعاتی پیش با رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار کردند: امروز توفیق داشتیم بعد از شیوع کرونا به محضر حضرت آقا رسیدیم که برای خدمتگزاران قوه قضاییه حاصل شد و ایشان ارشاد فرمودند و تذکر دادند. آیت الله طالقانی رئیس و بهشتی نایب رئیس بودند ولی بهشتی امورات اجرایی را بر عهده داشتند. از یک طرف جنگ و از یک طرف مسایل داخلی بود و تصمیم های ایشان نقش بی بدیلی در این دوره داشت.
دکتر بهشتی اولین رئیس شورای عالی قضایی بودند و تغییر و تحول ایجاد کردند که باید گفت از ویژگی های این نظام قضایی از اول تحول بوده و حالا طبق سند تحول گام دوم در قوه قضاییه بار دیگر در آن تحول متجلی می شود.
او از سلام گرم غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه به حضار در آیین رونمایی گفتند و خاطرنشان کرد: آقای محسنی اژه‌ای نگاه خاصی نسبت به هنرمندان، فرهیختگان و اصحاب رسانه دارند
وی درباره دوره جدید قوه قضاییه عنوان کرد: در دوره جدید هم تحول و تعالی داریم؛ تحولی که محکوم به تعالی است. نظام قوه قضاییه مبتنی بر قانون اساسی و قوانین دینی اسلامی است. در دوره جدید بحث سند تحول و تعالی مطرح است و تمام تلاشها در این سند با تمسک به مأموریت های این سند به شرح قانون اساسی و ابلاغ رئیس قوه قضاییه از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که رضایتمندی مردم را به دست بیاوریم از اینرو، رسیدگی های قوه قضاییه باید اطمینان ساز، به دور از شائبه و تردید باشد که برگرفته از استقلال قضات قوه قضاییه است.
مسعود ستایشی از جایگاه مردم داری در نزد دکتر بهشتی گفتند: همچنین، دکتر بهشتی نگاهی به بحث تهذب داشتند که کم نظیر بود همانطور که جایگاه شهادت ایشان در مقر حزب جمهوری اسلامی بود که حکایت از توجه ویژه ایشان به بحث تهذب بود. ایشان مظلوم بود و بدون توجه به اتهاماتی که وارد می کردند با افتخار، محکم و استوار حضور داشتند و راه را ادامه می دادند. او به سخنان مقام معظم رهبری درباره دکتر بهشتی ارجاع دادند که فرموده بودند: شهید بهشتی خیلی خیلی بزرگ بود، مردم هنوز او را نشناختند و در آینده شناخته خواهند شد.
او متذکر شد: روزگار اقدامات و تصمیم های خردمندانه شهید دکتر بهشتی را گواهی خواهد داد.
سخنگوی قوه قضاییه درباره مبارزه با فساد در قوه قضاییه عنوان کرد: در سند گام دوم به بحث مبارزه با فساد اشاره شده است از اینرو باید گلوگاه‌های وقوع فساد را قطع کنیم؛ بین سران قوا همدلی و همراهی وجود دارد که بتوانیم به این نتیجه برسیم.
او درباره مردمی سازی در قوه قضاییه گفت: آخرین کلام بحث مردمی سازی است و حقوق عامه باید استیفا شود اگر حقی گرفته شده است. باید از حقوق مردم صیانت و حفاظت شود تا حقی از کسی در نظام جمهوری اسلامی تضییع نشود و حقوق عامه استیفا شود.
آیین رونمایی عکس دیده نشده از شهید مظلوم «دکتر بهشتی» از گنجینه خانه عکاسان ایران در سالروز فاجعه هفتم تیر با عکس یادگاری مهمانان رویداد پایان گرفت.

لینک کوتاه : https://yektahonar.ir/?p=3494

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
انجمن سینمای جوانان ایران بنیاد سینمایی فارابی تئاترشهر تولید فیلم کوتاه جشنواره فیلم شهر جشنواره فیلم فجر جشنواره فیلم کوتاه تهران جشنواره موسیقی فجر حوزه هنری خانه سینما خانه هنرمندان ایران درگذشت هنرمندان سازمان سینمایی سینماحقیقت سی و نهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت شبکه دو سیما شبکه سه سیما شبکه مستند شبکه های سیما شبکه یک سیما شورای پروانه ساخت شورای پروانه نمایش فیلم مستند فیلم کوتاه محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی موزه هنرهای معاصر تهران نمایشگاه کتاب تهران هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر هفدهمین جشنواره سینماحقیقت هنر و تجربه پاتوق فیلم کوتاه پانزدهمین جشنواره سینماحقیقت چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران چهلمین جشنواره فیلم فجر چهلمین جشنواره فیلم کوتاه تهران چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر چهل و دومین جشنواره فیلم فجر چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر