• امروز : شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 18 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Saturday - 25 May - 2024
1

اولویت سازمان سینمایی عدالت فرهنگی و شایسته محوری است

  • کد خبر : 3521
  • ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴
اولویت سازمان سینمایی عدالت فرهنگی و شایسته محوری است
نشست رئیس سازمان سینمایی کشور با صنوف و فعالان حوزه سینما در استان کرمان برگزار شد.

به گزارش یکتا هنر به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی و سمعی بصری، نشست محمد خزاعی معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی کشور با صنوف و فعالان سینمایی شب گذشته در استان کرمان برگزار شد.

خزاعی با اشاره به فلسفه شکل گیری سفرهای استانی مدیران سینمایی گفت: عدالت فرهنگی سرلوحه فعالیت ها و ماموریت های ما در دوره جدید است و این موضوع ناشی از نگاه کلان دولت مردمی و اهتمام شخص وزیر فرهنگ و ارشاد است. 

وی افزود: عدالت فرهنگی در حد یک شعار و نمایش رسانه‌ای در دولت سیزدهم باقی نخواهد ماند زیرا یکی از دغدغه‌های رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه و تقویت مباحث فرهنگی است در همین راستا ما ماموریت داریم با حضور میدانی در استان‌ها و با اقدام جهادی نقاط قوت و ضعف استان‌ها و شهرستان ها را شناسایی کنیم تا برنامه‌ها و طرح های سازنده و مکمل برای آن‌ها فراهم شود.

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: مسیر جدید حرکت به سمت عدالت فرهنگی و فضاسازی برای کار کردن همه هنرمندان است و ما امروز در برابر بی قانونی، هرج و مرج فرهنگی و رانت و رانت خواهی ها ایستاده ایم.

وی تصریح کرد: اگر انتظار تمرکز همه امکانات در تهران، عدالت فرهنگی تلقی نمی‌شود.

وی با اشاره به نارضایتی برخی افراد نسبت به ارتقای ظرفیت جدید سینماهای استان‌ها و اصرار بر مرکزیت تولیدات سینمایی در پایتخت عنوان کرد: ما معتقدیم سینمای ایران منوط به پایتخت و تهران نیست، چرا که از  ظرفیت‌ها و نیروهای انسانی بسیار خوبی در شهرستان‌ها برخوردار هستیم  که در اغلب دوره ها نادیده گرفته شده‌اند. ناگفته نماند مشکلات زیرساختی زیادی در شهرستان‌ها وجود دارد که باید رفع شود.

خزاعی بیان کرد: اگر ظرفیت‌های لازم در شهرستان‌ها ایجاد شود، نخبگان هنری و سینماگران مستعد به تهران مهاجرت نمی‌کنند و  آن دسته از هنرمندان شهرستانی که توانایی مهاجرت به تهران را ندارند هم، سرخورده نمی‌شوند بنابراین با اجرای الگوی عدالت فرهنگی و توجه به نیازهای استان ها و مناطق  به دنبال تحقق خواسته‌ها و مطالبات آنها هستیم که البته، بسیاری از این خواسته‌ها در استان‌های مختلف مشترک است.

رئیس سازمان سینمایی کشور با اشاره به نامناسب بودن زیر ساخت‌ها در حوزه فرهنگ و هنر و لزوم بروز آن و زمینه سازی برای ایجاد ظرفیت های جدید گفت: سینما صرفا تفریح نیست بلکه بحث کارکردهای آموزشی و تربیتی آن را باید مورد توجه قرار دهیم که این امر با فراهم شدن زیرساخت‌ها و ایجاد سینماهای مدرن محقق خواهد شد.

این در حالی است که  برآیند پژوهش های ما نشان می دهد مخاطبان سینما و خانواده‌ها به دنبال تجربه سینما و فیلم دیدن در مکان‌های مدرن هستند و از سینماهای مدرن با شاخص ها و استانداردهای متنوع بهتر استقبال خواهند کرد.

وی با اشاره به ظرفیت های بالقوه استان کرمان در زمینه ساخت سالن‌های مدرن سینما، گفت: امیدواریم با مشارکت دستگاه های اجرایی ضمن تکمیل شدن چند پروژه ناتمام از جمله سینمای حوزه هنری که ظرفیت بسیاری دارد، به ظرفیت سینمایی موجود در مجتمع تجاری برلیان توجه و زیرساخت های دیگر زمینه‌های رونق و رشد سینما را در استان شاهد باشیم. قطعا در زمینه تجهیز این سالن ها سازمان سینمایی در کنار استان قرار دارد.

خزاعی با بیان اینکه وجود فضایی با کیفیت برای نمایش تولیدات سینمایی حق هنرمندان این استان است که تلاش داریم با مشارکت دستگاه های اجرایی استان این نیاز بر طرف شود، افزود: باید ساز و کاری فراهم شود که هنرمندان شهرستان‌ها مجبور نباشند برای هر اقدامی به تهران مراجعه کنند همچنین، در عرصه تولیدات سینمایی برای شهرستان‌ در نظر داریم شرایط و ظرفیت های تازه ای را فراهم سازیم.

وی ادامه داد: در گذشته جریان فیلمسازی برای فیلم اولی‌ها وابسته به جریان سرمایه‌داری و پول آوری بود به این صورت که صاحبان سرمایه می‌توانستند وارد عرصه فیلمسازی شوند اما امروز و در راستای عدالت فرهنگی ورود به عرصه ساخت فیلم و جریان فیلم اولی‌ها بر مبنای استعداد و شایسته محوری است نه سرمایه‌ آوری صرف و با این نگاه فرصت برای بخش بزرگی از هنرمندان مستعد ایجاد می شود.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به افزایش اعتبارات انجمن سینمای جوان در شهرستان‌ها و شکل‌گیری شوراهای مهم فرهنگی در دولت، اظهار داشت: اهتمام ویژه دولت مردمی به حوزه فرهنگ و هنر است که شاید به دلیل تراکم اخبار اقتصادی تاکنون این مهم کمتر به چشم امده باشد. 

خزاعی  با تاکید بر برنامه های جدی سازمان سینمایی برای حل دغدغه‌های شهرستان‌ها یادآور شد: این سفرها نمایشی نیست و به دنبال تحقق اهداف خود در راستای عدالت فرهنگی و کاهش دغدغه هنرمندان شهرستان‌ها هستیم در همین راستا اقداماتی در حال انجام است که تقویت و تجهیز در حوزه زیرساخت، تجهیز دفاتر انجمن های سینمای جوان به سیستم‌های جدید تا پایان سال جاری و فراهم کردن امکانات حداقلی فیلم سازی برای آن‌ها و طراحی رویدادهای اجتماعی در حوزه سینما در قالب جشنواره ها و شب سینماگران و … از جمله این اقدامات است.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم زیرساخت، تجهیزات، امکانات و شرایط آسان‌تر برای تولیدات فیلم‌ اولی‌ها در استان‌ها فراهم شود، افزود: اگر قرار است مسیر جدیدی در سینما شکل بگیرد قطعا این توسط شهرستان‌ها انجام خواهد شد و در نظر داریم نهضتی در عرصه فیلمسازی در استان‌ها شکل بگیرد؛ اگرچه تاکنون دغدغه استانداری‌ها و خیلی از مراکز اجرایی استان ها سینما نبوده است اما امروز این دغدغه ایجاد شده است زیرا همه به کارکرد و اهمیت آثار و پیامدهای جریانات فیلمسازی آگاه تر شده اند.

در ادامه این نشست، سینماگران و فعالان سینمایی استان کرمان، پیگیری برنامه های رئیس سازمان سینمایی کشور را از ضرورت ها و‌ نیازهای کشور  معرفی کردند و ریل گذاری آن را مواجهه با چالش هایی از سوی برخی در تهران دانستند که نهایتا نباید در درستی مسیر  و افقی که انتخاب شده، شک کرد.

در ادامه سعادت از مستندسازان استان کرمان گفت:اطمینان دارم از آن جایی که شما از متن سینما بعد از زنده یاد سیف الله داد به عرصه مدیریت سینما حضور پیدا کردید به دلیل اشراف و تجربه و پیوندی که به سینما دارید بهتر می توانید نیازها را بشناسید. این دوره به دوره شکوفایی سینمای ایران منجر می شود.

اشجعی که یکی دیگر از فیلمسازان استانی حاضر در نشست بود،  با استقبال از سیاستگذاری سازمان سینمایی در زمینه فیلم اولی‌ها افزود: حرکت تحولی شما در زمینه الگوی جدید فیلم اولی‌ها امیدوارکننده و امیدبخش است. ما تقاضا داریم بهم منظور پیگیری مطالبات و مصوبات استان ها،شورای استانی سینما تشکیل شود. 

این سینماگر خاطرنشان کرد: کرمان از شما خاطرات خوبی دارد. چند سال پیش با حضور شما برای جشنواره مقاومت چند تا از سینماهای شهر ما بازسازی شدند و فضای پرنشاطی در آن‌مقطع برای رونق فعالیت های فرهنگی و سینمایی  ایجاد شده بود. در حال حاضر کرمان با همه غنای فرهنگی و اقتصادی و گستردگی جغرافیایی متاسفانه فاقد حتی یک مرکز سینمایی مدرن است. این شهر به لحاظ زیرساخت سینمایی و سالن معضل دارد.

یکی دیگر از سینماگران استان در این نشست تاکید کرد: خواهشمندیم این خط شکنی را ادامه دهید و  بر نگاه عدالت گرایی را که در پیش گرفته اید محکم پافشاری کنید. لطفا منابع و پول را به‌کسانی که در همه این دوره ها و دولت ها بهره برده اند، ندهید و به  استعدادهای جدید و فیلمسازان جدید میدان دهید. 

وی یادآور شد: خیلی از سینماگران به شما امیدوارند. چون شما را از بدنه سینما می دانند.

گفتنی است در بخش گفت و شنود، سینماگران استان کرمان  به بیان مشکلات و دغدغه‌های خود پرداختند و لزوم حمایت‌های مادی و معنوی از سینماگران استانی، تمرکز زدایی از ساخت تولیدات در پایتخت، فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای جلوگیری مهاجرت نخبگان این حوزه به پایتخت، برگزاری ورکشاپ‌های تخصصی در استان‌، کمک به توسعه و تجهیز سینماها. ارتقای تجهیزات آموزشی فیلمسازی و ضرورت برگزاری جشنواره های سینمایی و … از جمله این درخواست‌ها بود.

شایان ذکر است در این سفر آقایان: اصغر فارسی، محمدرضا سوقندی و هاشم میرزاخانی رئیس سازمان سینمایی را همراهی کردند.

لینک کوتاه : https://yektahonar.ir/?p=3521

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
انجمن سینمای جوانان ایران بنیاد سینمایی فارابی تئاترشهر تولید فیلم کوتاه جشنواره فیلم شهر جشنواره فیلم فجر جشنواره فیلم کوتاه تهران جشنواره موسیقی فجر حوزه هنری خانه سینما خانه هنرمندان ایران درگذشت هنرمندان سازمان سینمایی سینماحقیقت سی و نهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت شبکه دو سیما شبکه سه سیما شبکه مستند شبکه های سیما شبکه یک سیما شورای پروانه ساخت شورای پروانه نمایش فیلم مستند فیلم کوتاه محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی موزه هنرهای معاصر تهران نمایشگاه کتاب تهران هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر هفدهمین جشنواره سینماحقیقت هنر و تجربه پاتوق فیلم کوتاه پانزدهمین جشنواره سینماحقیقت چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران چهلمین جشنواره فیلم فجر چهلمین جشنواره فیلم کوتاه تهران چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر چهل و دومین جشنواره فیلم فجر چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر