• امروز : چهارشنبه - ۵ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 16 - شوال - 1445
  • برابر با : Wednesday - 24 April - 2024
7

افتتاح نمایشگاه گروهی پوستر «ساده رنگی» به یاد سرژ آواکیان

  • کد خبر : 879
  • ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
افتتاح نمایشگاه گروهی پوستر «ساده رنگی» به یاد سرژ آواکیان
آیین افتتاحیه نمایشگاه گروهی پوستر «ساده رنگی» به یاد سرژ آواکیان پنجشنبه ۸ مهر در موزه گرافیک ایران برگزار شد.

به گزارش یکتاهنر به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، نمایشگاه «ساده رنگی» پنجشنبه ۸ مهر با حضور شاپور دیوسالار معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تهران، محمدجواد حق‌شناس عضو سابق شورای شهر تهران، آرا شاوردیان نماینده مسیحیان ارمنی تهران و شمال ایران در مجلس شورای اسلامی، نورایر آرامیانس رئیس شورای خلیفه گری ارامنه تهران و رافیک ملیکستیان عضو شورای خلیفه گری ارامنه تهران، شاپین آبرامیان عضو هیأت مدیره انجمن دانشگاهیان ارامنه ایران، آرماند درور عضو هیأت مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات و آرتویت زهرابیان مدیر انتشارات نائیری، فاطمه کرکه‌آبادی، مهردخت دارابی و محسن سلیمانی از اعضای هیأت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک در موزه گرافیک افتتاح شد.

‎فاطمه کرکه‌آبادی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در ابتدای مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران گفت: سرژ آواکیان از طراحان گرافیک پیشکسوت ایرانی – ارمنی و از اولین استادان این حرفه و برای سال‌ها رئیس گروه گرافیک در دانشگاه هنر تهران بوده است و در زمینه ایجاد حوزه‌های تخصصی جدید در رشته گرافیک دانشگاهی و تربیت نسلی جدید از طراحان گرافیک نقش مؤثر و پایداری داشته است.

‎وی بیان کرد: خوشحالم که هیأت مدیره دوره هشتم انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در برپایی این نمایشگاه که ایده آن را خانم ساناز آرین‌فر دبیر نمایشگاه مطرح کرده بود، پیش‌قدم شد، چرا که اگرچه سرژ آواکیان معلم تک تک ما نبود، اما تأثیرات یافته‌ها و آموزش او را می‌توان به وضوح در گرافیک امروز ایران و در جامعه مشاهده کرد.

کرکه آبادی همچنین از همراهی همیشگی سازمان زیبا سازی تهران در کنار موزه گرافیک و حامیان انجمن از جمله مجتمع چاپ دیجیتال کوفا، انجمن دانشگاهیان ارامنه ایران، روزنامه آلیک، باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات، آرا شاوردیان و استودیو فا (مهدی فاتحی) تشکر کرد.

ارامنه از دیرباز در عرصه‌های هنری، فرهنگی، اجتماعی و علمی از اولین‌ها بودندنورایر آرامیانس رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران نیز در سخنانی گفت: استاد سرژ در جامعه ما حضوری فعال داشت و از افتخارات جامعه ارامنه به حساب می‌آید. خوشحال هستیم که نمایشگاهی از آثار و با یاد او برگزار شده است و از انجمن صنفی طراحان گرافیک نیز بابت اینکه زحمات استاد را ارج نهادند، تشکر می‌کنم.

‎آرا شاوردیان نماینده مسیحیان ارمنی تهران و شمال ایران در مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان سخنران بعدی بیان کرد: ارامنه از دیرباز در عرصه‌های هنری، فرهنگی، اجتماعی و علمی از اولین‌ها بودند و سرژ نیز از چنین افرادی بود و یاد و خاطره او در اذهان باقی است و از انجمن صنفی طراحان گرافیک نیز برای اینکه در به خاطر ماندن یاد و خاطره این هنرمند کوشید، تشکر می‌کنم.

‎آرماند درور عضو هیأت مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات که به نمایندگی از هیأت مدیره این باشگاه حضور داشت، گفت: خیلی خوشحالم که در افتتاحیه این نمایشگاه حضور دارم، نمایشگاهی که قطعاً برای برای نسل جوان تأثیرگذار خواهد بود. امیدوارم این نمایشگاه امکانی باشد که در آینده نسل جوان آثار هنری را به یاد آورند و ماندگار شوند.

‎شاپین آبرامیان عضو هیأت مدیره انجمن دانشگاهیان ارامنه ایران نیز در سخنانی اظهار کرد: از طرف انجمن دانشگاهیان ارامنه به دلیل اجرایی کردن ایده برگزاری نمایشگاهی با یاد سرژ آواکیان و به خاطر تعامل و همکاری‌هایی که داشتند، تشکر می‌کنم. امید داریم طبق صحبت‌هایی که پاییز سال گذشته داشتیم، سلسله برنامه‌های هنری و آموزشی را همسو با این تعاملات برگزار کنیم و خوشحال هستیم که اولین برنامه را اینجا و با یاد این هنرمند برجسته در خدمت شما هستیم.

شاپور دیوسالار معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تهران نیز ضمن ابراز امیدواری برای استمرار برنامه‌های ویژه انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، گفت: سرژ آواکیان، این استاد بزرگ حق بزرگی بر گردن ما دارد و برگزاری این نمایشگاه شاید کمترین کاری است که می‌توانستیم برای ایشان انجام دهیم. امیدوارم این برنامه‌ها استمرار داشته باشد و سازمان زیباسازی تهران نیز تمام قد در اختیار اجرای چنین برنامه‌هایی خواهد بود.

‎محسن سلیمانی عضو هیأت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک که از شاگردان سرژ آواکیان است، در سخنانش به ذکر خاطره از این استاد فقید پرداخت و افزود سرژ استادی بود که در آن سال‌ها همه دوست داشتند شاگردش باشند. سرژ آواکیان یکی از مهربان‌ترین اساتید دانشگاه بود و من علاوه بر آموزش، از او درس زندگی فراگرفتم.

ساناز آرین‌فر دبیر نمایشگاه «ساده رنگی» نیز در توضیح ایده برگزاری نمایشگاه بیان کرد: ایده برگزاری این نمایشگاه را اوایل سال با انجمن صنفی طراحان گرافیک مطرح کردم و چون سرژ، از اعضای قدیمی انجمن بود با استقبال خوبی از سوی هیأت مدیره انجمن مواجه شدم. پس از آن قرار شد جمعی از همکاران و شاگردان استاد سرژ، آثارشان را برای یادبود او خلق کنند تا آنها را در کنار برخی آثار دیده‌نشده خودش به نمایش بگذاریم.

‎وی درباره بخش‌های نمایشگاه نیز گفت: در این نمایشگاه ۴۳ اثر از ۴۰ هنرمند به نمایش درآمده است که به یاد سرژ و در اولین سالگرد درگذشتش آثاری را خلق کرده‌اند. همچنین در بخشی از نمایشگاه تعدادی از آرت‌ورک‌ها و برخی از اتودهای طراحی لوگوهای معروف وی که تا به حال دیده نشده، برای اولین بار نمایش داده شده‌اند. برخی از ابزار و لوازم کار استاد نیز در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند، همچنین پوسترهای سیلک و افست طراحی‌شده توسط استاد نیز در نمایشگاه بوده و البته پوسترهای سیلک ایشان، بخشی از پوسترهایی هستند که برای اولین بار در ایران با تکنیک چاپ سیلک چاپ شده اند.

‎آرین‌فر همچنین عنوان کرد: این نمایشگاه به مناسبت اولین سالگرد درگذشت سرژ آواکیان، هنرمند و استاد پیشکسوت رشته گرافیک و همچنین ادای احترام و پاسداشت پنجاه سال فعالیت حرفه‌ای و تدریس گرافیک این هنرمند و تربیت شاگردان بی‌شمار، برگزار شده است. از آشناترین کارهای استاد آواکیان می‌توان به مجموعه طراحی‌ها و کارهای تبلیغاتی وی برای شرکت مینو (از جمله طراحی لوگو و بسته پفک نمکی و آدامس شیک) اشاره کرد.

‎در ادامه مراسم، نمایشگاه «ساده رنگی» به صورت رسمی افتتاح شد.

‎در این نمایشگاه، ۴۴ پوستر یادبود از ۴۱ هنرمند متشکل از فرزاد ادیبی، اونیش امین الهی، مصطفی اوجی، ادیک بغوسیان، نسرین بنیادی، علی بوذری، احسان پارسا، کوروش پارسانژاد، فرشید پارسی‌کیا، آرا ترهاروتونیان، اسدالله چهره‌پرداز، علی خسروی، علی خورشیدپور، مهردخت دارابی، لادن رضایی، مازیار زند، محسن سلیمانی، آلفرد شجاع بابایی، قباد شیوا، مهدی فاتحی، اشکان قازانچایی، کوروش قاضی مراد، مجید عباسی، کیانوش غریب‌پور، مدیا کاراپتیان، مجید کاشانی، فاطمه کرکه‌آبادی، حسن کریم‌زاده، مریم کهوند، بهروز کیانی، اهورا محمدی، سیما مشتاقی، مهنوش مشیری، فاطمه ملک‌افضلی، ایرج میرزاعلیخانی، سیروس سلیمی، اردشیر میرمنگره، نوشین ناظمان، سونیا نواب، حسین نوروزی و آرپا هاکوپیان به نمایش درآمد.

این نمایشگاه و مراسم افتتاحیه آن که به دلیل محدودیت‌های کرونایی به صورت آنلاین (لایو در صفحه اینستاگرام انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران) و تنها با حضور تعداد محدودی از مهمانان افتتاح شد، شامل پوسترهایی از طراحان گرافیک ایران به یاد و احترام سرژ آواکیان طراح گرافیک پیشکسوت ایرانی-ارمنی در اولین سالگرد در گذشت اوست.

نمایشگاه به مدت ۲ هفته یعنی تا ۲۱ مهر ماه در موزه گرافیک ایران برپا است و بازدید کنندگان محترم می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از آن بازدید کنند.

موزه گرافیک ایران در بزرگراه باقری، بلوار استقلال، خیابان شهیدان قزوینی شمالی (توحید شمالی)، پارک پلیس، عمارت ارباب هرمز قرار دارد و یکشنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر میزبان مراجعان است.

لینک کوتاه : https://yektahonar.ir/?p=879

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
انجمن سینمای جوانان ایران بنیاد سینمایی فارابی تئاترشهر تولید فیلم کوتاه جشنواره فیلم شهر جشنواره فیلم فجر جشنواره فیلم کوتاه تهران جشنواره موسیقی فجر حوزه هنری خانه سینما خانه هنرمندان ایران درگذشت هنرمندان سازمان سینمایی سینماحقیقت سی و نهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت شبکه دو سیما شبکه سه سیما شبکه مستند شبکه های سیما شبکه یک سیما شورای پروانه ساخت شورای پروانه نمایش فیلم مستند فیلم کوتاه محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی موزه هنرهای معاصر تهران نمایشگاه کتاب تهران هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر هفدهمین جشنواره سینماحقیقت هنر و تجربه پاتوق فیلم کوتاه پانزدهمین جشنواره سینماحقیقت چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران چهلمین جشنواره فیلم فجر چهلمین جشنواره فیلم کوتاه تهران چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر چهل و دومین جشنواره فیلم فجر چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر